Kilimas – puiki interjero detalė. Minkštu kilimu malonu vaikščioti basomis, kilimas „sugeria“ garsus, galiausiai jis sujungia visus kambario elementus į visumą. Deja, garbindami išorinius kilimo privalumus, retai susimąstome apie jo švarą.
Kas gyvena mūsų kilime?
Kilimais išklotų patalpų ore yra du kartus mažiau dulkių nei tose patalpose, kur jų nėra. Pasirodo, kilimai „surenka“ ore skraidančias dulkes. Kartu su dulkėmis „skraido“ ir bakterijos bei virusai, galintys sukelti sunkias ligas. Per parą ant kvėpavimo takų gleivinės gali nusėsti iki 6 milijardų dulkių dalelių. 28 gramuose dulkių galima rasti apie 42 000 dulkių erkučių, kurių gyvavimo veiklos produktai yra stiprūs alergenai. Kaip tinkamai valyti kilimus, kad galėtume kvėpuoti švariu oru?
Tvarka namuose
Kilimų valymas yra labai svarbi (tiesa, ne visada ir ne visiems maloni) būsto tvarkymo dalis. Nuo kilimo užterštumo priklauso, kurį valymo būdą pasirinksime.
• Mechaninis valymas (arba kilimų dulkinimas) – galbūt vienas įprasčiausių generalinės tvarkos būdų. O ar pastebėjote, jog taip valant kilimus iš jų vis tiek byra dulkės? Taip ir yra iš tikrųjų. Beje, šio būdo neįmanoma pritaikyti kiliminėms dangoms valyti.
• Sausas siurbimas – tai irgi mokame visi. Tačiau paprastu siurbliu siurbiant kilimą net vieną ar du kartus per savaitę neužtikrinama jo švara, jame lieka dulkių – alergijos sukėlėjų. Jei jūsų namuose yra daug kilimų, juos geriau siurbti dulkiu siurbliu su vandens filtru. Be to, kuo rečiau valomi namai, tuo daugiau dulkių „sugeria“ siurblys.
• Drėgnas valymas – arba rankomis, arba specialiu dulkių siurbliu. Tačiau norint tinkamai išvalyti kilimą pirmiausia būtina jį labai gerai išsiurbti. Be to, patartina kilimą plauti dalimis – tuomet jis geriau išdžiūsta. Drėgnas kilimas – puiki terpė erkutėms ir mikroorganizmams daugintis. Geriausia kilimą valyti ir džiovinti ne kambariuose, bet lauke (arba specialiais aparatais). Tiesa, drėgnu būdu kilimą galima valyti ne tik vandeniu, bet ir chemikalais. Tačiau derėtų nepamiršti, jog cheminėmis medžiagomis išvalytą kilimą reikia būtinai perplauti vandeniu (ypač, jei šeimoje yra alergiškų žmonių).
Ar reikia profesionalų?
Net reguliariai siurbiamą kilimą bent kartą per metus reikėtų profesionaliai išvalyti: profesionalus kilimo valymas prailgina jo tarnavimo laiką, pagerina patalpų oro kokybę ir sumažina ligas galinčių sukelti mikroorganizmų kiekį.